Home
Bylaws
Calendar
City Websites
Committees
Conference
Goals & Mission
Finance
Hot Topics*
IIMC
Jobs
Links
Membership
Newsletters
Officers
Policies
Procedures Manual
Professional Development
Records Management
Scholarships
Special Recognition
Website Contacts

 

Recorder of the Year                                 
  

   Betty Langwell, MMC, City of Albany

If you would like to nominate someone for Recorder of the Year please click below for the guidelines and form.

 

 

 

 

 

Recorder of the Year Guidelines.

Recorder of the Year Nomination form.

President's Award of Distinction

    Bernie Sorenson, MMC, City of Tillamook

 

If you would like to nominate someone for President's Award of Distinction please click below for the guidelines and form.

 

 

 

 

 

President's Award of Distinction Guidelines.

President's Award of Distinction Nomination form.

Previous Recorder of the Year Recipients  
       
       
Year Recipient City Presented By
1993 Kate Mast, CMC Cascade Locks Elisa Olson
1994 Sue Nelson                       Kris Hitchcock, CMC Beaverton                 Lake Oswego Joan Williams
1995 Terri Turim, CMC North Bend Leahnette Rivers
1996 No Winner   Trace Brace
1997 No Winner   Denise Carey
1998 Tracy Davis, CMC Keizer Randy Reed
1999 Elisa Olson, MMC Klamath Falls Carol Wier
2000 Sandy Lund La Grande Julie Krueger
2001 Julie Krueger, MMC The Dalles Sheila Cox
2002 Pat Duval, CMC Milwaukie Gail Waibel
2003 Denise Carey, MMC Estacada Tracy Davis
2004 Patty Stell, CMC Bend Debbie Jermann
2005 Marie Ducharme Bandon Sandy King
2006 Gail Waibel, MMC Hillsboro Peggy Hawker
2007 Sandy King, MMC Wilsonville Barbara Christensen
2008 Sheila Cox, MMC Roseburg Mary Feldman
2009 No Winner   Kathy Louie
2010 Nancy Ide Oregon City Ruth Post
2011 Betty Langwell Albany Karin Johnson
 

Previous President's Award of Distinction Recipients 

       
       
Year Recipient City Presented By
1987
 
Maureen Swaney   
Diana Nicolay
Gresham                                West Linn Ginger Morrision
 
1988 Diana Nicolay West Linn LaQuita Stec
1989
 
Maureen Swaney                      Romona Hudson Gresham                           Redmond Jane McGarvin
 
1990 Nancy Blankenship Redmond Dianna Nicolay-Biles
1991 Ramona Hudson Salem Shelley Jones
1992 Cathy Wheatley Tigard Vera Rojas
1993 Kate Mast Cascade Locks Elisa Olson
1994 Ginger Morrison Crooked River Ranch, SD Joan Williams
1995 Sheila Cox Roseburg Leahnette Rivers
1996 Jane McGarvin Lake Oswego Trace Brace
1997 Margery Price Kennewisk, WA Denise Carey
1998 Debbie Weathers (Jermann) Gresham Randy Reed
1999 Gail Waibel Hillsboro Carol Wier
2000 Denise Carey Estacada Julie Krueger
2001 Barbara Christensen Ashland Sheila Cox
2002 Julie Krueger The Dalles Gail Waibel
2003 Deanna Gregory Central Point Tracy Davis
2004 Apryl Denman Carlton Debbie Jermann
2005 Karin Johnson Independence Sandy King
2006 Tori Barnett Ontario Peggy Hawker
2007 Peggy Hawker Newport Barb Christensen
2008 Debbie Werner Hillsboro Mary Feldman
2009
 
Susan Reeves
Debbie Jermann
Scappoose
C-Tran
Kathy Louie
 
2010 Nancy Batchelder Yachats Ruth Post
2011 Bernie Sorenson Tillamook Karin Johnson